Ankara Muhasebeci

Muhasebeci Nasıl Seçilir?

Mükelleflere “Neden bir muhasebeci tutmanız gerekiyor?” sorusunu sormak gerekir. Genelde bu sualin cevabı da şu şekilde olur “Şirket muhasebesinin tutulması ve maliyeye karşı yükümlükleri yerine getirmek için”. Muhasebeciler, nedense sadece “vergi muhasebecisi” gibi görülüyorlar . Halbu ki, çoğu zaman mükellef ihtiyaçları sadece “vergi muhasebesi” ile sınırlı kalmıyor. İşletme ölçeği büyüdükçe, muhasebeciye düşen sorumluluk ve iş yükü de büyüyor. 

Dolayısıyla, kalemlerinizi ve ihtiyaçlarınızı planlayarak seçim yapmak, sizi en doğru Ankara Muhasebeci ile buluşturacaktır. İşletmenizin ve bütçenizin geleceği ile ilgili doğru kararları ancak doğru bir muhasebeci ile alabilirsiniz.

Muhasebecinize Hangi Konularda Danışabilmelisiniz?

Vergi Planlaması: Vergi için beyannamelerin hazırlanması dışında da muhasebeciniz ilgili vergi planlamalarında da şirketinize yardımcı olmalıdır. Muhasebecinizin size vereceği danışmanlık hizmeti ile ileride karşılaşabileceğiniz vergi yükünü ön görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

İş Danışmanlığı: Nitelikli bir muhasebeci şirketinizin bütün büyüme sürecinde şirketinize destek ve yardımcı olmalıdır. Finansal konularda öngörü yaparak sizleri bilgilendirmeli, leasing, kredi, çek-senet ve tahsilat gibi konularda sizlere danışmanlık ile doğru yolu göstermelidir. Şirketlerin muhasebe departmanlarında çalışmış olan muhasebeciler iç yönetim ve finans gibi alanlarda deneyimli olduklarından size daha nitelikli danışmanlık verebilir.

Teknolojik Yapı: Bilgi teknolojiler ve bulut sistemler her geçen gün hayatımıza daha da giriyor. Ankara Muhasebeci olarak hizmet veren SMMM’ler bu konuda her türlü gelişmeleri takip etmeli, mükelleflerine de bu teknolojik destekleri sunmalıdır. Örneğin iyi bir muhasebe yazılımı, dijital iletişim çözümleri ve dijital belge çözümleri gibi çözümler ile sizlerin işlerini ve planlamalarını kolaylaştırmalıdır.

Ankara Muhasebeci, mali müşavirlik, muhasebe defteri tutulması, e-ticaret danışmanlığı, şirket kuruluşu, sanal ofis gibi bir çok alanda entegre sistemi ile tam kapasite hizmet vermektedir.

Muhasebecinizi seçerken hangi soruları sormalısınız?

SMMM Belgesine Sahip mi?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik belgesi belirli bir aşamaları aşmış ve sınav ile alınmaya hak kazanılmış belgedir. 3568 sayılı yasa ile muhasebe defteri tutma yetkisi bu belgeye sahip olan SMMM’lere verilmiştir. 

Muhasebe Ücreti Nasıl Belirleniyor?

Muhasebe hizmet ücretleri genel olarak odalar tarafında sabit bir fiyat ile belirleniyor. Fakat ücret pusulası işletmenizin türüne, personel sayısına ve büyüklüğüne göre değişmektedir. SMMM’ler deneyim, hizmet şartları, işlem sayısı gibi bir çok yetkinlik gibi kriterlere göre daha yüksek ya da düşük olarak ücretlendirme yapabilirler. 

Kimlere Hizmet Veriyor?

Muhasebenizin mükellef portföyü, ne kadar iş yoğunluğu olduğu ve ne kadar kapsamlı iş yaptığı önemlidir. Yoğunluğuna göre personel sayısı, defter sayısı ve bu defterlerin sahipleri de büyük önem taşır.

Size Sektörel Olarak Nasıl Tavsiyelerde Bulunur?

İyi bir muhasebeci sizi sektörel ve finansal alanda yönlendirmelidir. Bir hata, gelişme ya da problem karşısında sizleri bilgilendirmelidir. Örneğin; muhasebeci bir teşvik, bir beyanname konusunda sizlere danışmanlık vermeli, her konuda yanınızda olmalıdır.

Bilişim Teknolojileri Kullanıyor mu?

Muhasebeciniz bilişim teknolojileri ve bunların getirdiği yenilikler ile iç içe olmalıdır. Bu teknolojileri kullanarak sizlere doğru bilgiyi, nitelikli bir şekilde aktarmalı ve bu teknolojik uygulamalardan firmanızın da yararlanmasını sağlamalıdır.

Muhasebeci Olarak Farklılıkları Neler?

Son olarak muhasebecinizi seçmeniz için sebepler nelerdir? Diğer muhasebecilerden farklı olarak sizlere ne sunuyor, ne gibi katkılarda bulunuyor? Yukarıda bahsi geçen konularda muhasebecinizin yetkin ve etkili olması zaten bir farklılık olacaktır. Alışagelmiş olan muhasebe hizmetlerinin yanı sıra muhasebeciniz sizin daima yanınızda olmalı, size doğru bilgiyi aktarmalıdır.

 

Sizler de muhasebe hizmetleri hakkında ücretsiz bilgi almak isterseniz buraya tıklayın.

Paylaş